MCQGeeks
0 : 0 : 1
CBSE
JEE
NTSE
NEET
English
UK Quiz
Quiz
Driving Test
Practice
Diagrams
Games
Quiz
electronic-devices-circuits
Quiz 1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Q.1
The transistor in the circuit shown below has kn = 0.4 mA/VVt = 0.5 V and λ =Operation at the edge of saturation is obtained when
a) (W/L)RD = 0.5 kΩ
b) (W/L)RD = 1.0 kΩ
c) (W/L)RD = 1.5 kΩ
d) (W/L)RD = 2.0 kΩ
Q.2
The PMOS transistor in the circuit shown has Vt = −0.7 V, μpCox =μA/VL = 0.8 μm, and λ =Find the value of R in order to establish a drain current of 0.mA and a voltage VD of 3.5 V.
a) 12.5 KΩ
b) 25 kΩ
c) 37.5 kΩ
d) 50 kΩ
Q.3
For each of the circuits shown find the labeled voltages. For all transistors, kn(W/L) = 1 mA/VVt = 2V, and λ =Find V3
a) 2.41V
b) 3.41V
c) 4.41V
d) 1.41V
Q.4
For each of the circuits shown find the labeled voltages. For all transistors, kn(W/L) = 1 mA/VVt = 2V, and λ =Find V4 and V5
a) 4V and -5V respectively
b) -4V and 5V respectively
c) 4V and 5V respectively
d) -4V and -5V respectively
Q.5
For each of the circuits shown find the labeled voltages. For all transistors, kn(W/L) = 1 mA/VVt = 2V, and λ =Find V1 and V2
a) 2V and -4V
b) -2V and 4V
c) 2V and 4V
d) -2V and -4V
Q.6
For each of the circuits shown find the labeled node voltages. The NMOS transistors have Vt = 1 V and kn( W/L ) = 2 mA/V2 and λ =Find V1 and V2
a) 2.44 and -1.28 V
b) 2.44 and -2.56 V
c) 1.22 and -2.56 V
d) 1.22 and -1.28 V
Q.7
For each of the circuits shown find the labeled node voltages. The NMOS transistors have Vt = 1 V and kn( W/L ) = 2 mA/V2 and λ =Find V3 and V4
a) 3.775V and 5V
b) 3.775V and 2.55V
c) 7.55V and 2.55V
d) 7.555V and 5V
Q.8
The NMOS transistors in the circuit shown have Vt = 1 V, μnCOX =μA/Vλ =and L1 = L2 = L3 = 1μm. Then which of the following is not the value of the width of these MOSFETs shown
a) 2 µm
b) 8µm
c) All of the mentioned
d) None of the mentioned
Q.9
The MOSFET shown has Vt = 1V, kn = 100µA/V2 and λ =Find the required values of W/L and of R so that when vI = VDD = +5 V, rDS =Ω, and VO =mV.
a) W/L = 25 and R = 4.95 kΩ
b) W/L = 25 and R = 9.90 kΩ
c) W/L = 50 and R = 4.95 kΩ
d) W/L = 50 and R = 9.90 kΩ
Q.10
For the PMOS transistor in the circuit shown kn= 8 µA/VW/L = 25,|Vtp| =and I = 100μA. For what value of R is VSD = VSG?
a) 0 Ω
b) 12.45 kΩ
c) 25.9 kΩ
d) 38.35 kΩ
0 h : 0 m : 1 s
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Report Question
×
What's an issue?
Question is wrong
Answer is wrong
Other Reason
Want to elaborate a bit more? (optional)